3D Yazıcı Silah Hakkında Neler Biliyorsunuz?

3D Yazıcı Silah Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Silahlardan bahsetmek biraz daha fazla dikkat istiyor olabilir. Dünyanın her yerinde son derece kontrolsüz bir şekilde kullanılan silahlar nedeniyle pek çok üzücü olay yaşanıyor. Örneğin, geçtiğimiz 12 Haziran’da Orlanda’da homofobik bir saldırı sonucunda 49 kişi yaşamını yitirmişti. Bu kötüye kullanımın mutlaka önüne geçilmesi gerekiyor, ancak bugün biz başka bir şeyden bahsedeceğiz: 3D yazıcı silah.

2013 yılında Liberator tabancası için 3D yazdırılabilir dosyaları internette yayınlandığında, silah kullanımı konusundaki tartışma yepyeni bir yöne taşındı. 3D yazıcı silah genellikle silah kontrolü savunucuları tarafından korkunç bir ürün olarak gösterildi. Bir tarafta, sokaklarda fotokopi gibi basılabilen silahlar varken öbür tarafta, artık insanlar evinde bile silah yapılabileceği için silah türlerine erişimi kısıtlamanın hiçbir nedeni yokmuş gibi bir görüş hızla yayılıyor.

Çoğu kişi 3D yazıcıların nasıl çalıştığını detaylı bir şekilde bilmeyebiliyor. Dolayısıyla, silah yönetmeliği hakkında bir taraf seçmeden önce, her iki tarafın da nadiren paylaştığı 3D yazıcı silah ile ilgili bazı gerçeklerden bahsetmeyi faydalı buluyoruz. 3D yazıcı silah üretiminin nasıl gerçekleştiği, neler yapabildikleri ve ne kadarının genel olarak halka açık olduğunu çok net bir şekilde belirtmemiz önemli.

3D dünyasıyla yakından ilgileniyorsanız 3D yazıcının nasıl çalıştığına dair temel bir bilgiye sahip olduğunuzu varsayabiliriz. Ancak bu yazı için, 3D baskı teknolojisinin özelliklerine aşina olmayabilecek daha genel bir kitleye uygun bir dilin daha iyi olacağını düşünüyoruz. Çünkü herkesin bir silahı 3D basmaya çalışırken mümkün olan ve olmayan şeyleri tam olarak anlamadığından emin olmayı hedefliyoruz.

3D Yazıcı Silah Nasıl Üretilir?
3D baskının en yaygın türü Fused Deposition Modeling (FDM) olarak adlandırılan işlemdir. Bu teknoloji yapılan az sayıdaki çalışan 3D yazıcı silah için kullanılıyor. İşlem, 3D model olarak adlandırılan bir dijital dosyayı onlarca, bazen yüzlerce ince, ortalama olarak 1 mm kalınlığında katmanlar halinde dilimleyerek çalışır. Daha sonra, 3D yazıcı, bu tek tek dilimlerin her birini eritilmiş termoplastikler kullanarak bir baskı yatağında çoğaltmak için robotik hassasiyet kullanır. Bir tabaka diğerinin üstüne basılır. Sonuç, dijital dosyanın tam bir fiziksel kopyası olacaktır. Parçanın boyutuna, kullanılan malzemenin türüne ve 3D yazıcının modeline bağlı olarak, bu işlem birkaç saat sürebilir.

Bir FDM 3D yazıcı sıvılaştırılmış plastikle çalıştığı için, aslında ne tür bir nesnenin bastırılacağı konusunda sınırlar vardır. Birincisi, 3D yazıcı ile işlevsel bir silah gibi kompleks bir mekanizma oluşturulamaz. Bunun yerine, silahın her bir bileşeni tek tek 3D basılmalı ve daha sonra birleştirilmelidir. Buna ek olarak, bu tek tek bileşenlerin herhangi birinin şekli yaklaşık 45 dereceden fazla bir çıkıntıya sahipse, bölümün 3B yazdırılabilmesi için, daha sonra kaldırılacak olan bazı destek yapıları içermesi gerekir. O zaman bile, bazı parçaların geometrileri bir FDM 3D yazıcı kullanarak yazdırmak için çok karmaşık olacak. Bu kısıtlamalar, 3D baskıyla çalışan bir silah yapmayı çok zaman alıcı ve zor hale getirir.

FDM 3D yazıcıyla kullanılan malzeme tipine genel olarak termoplastik denir. Isıtıldığında esnek veya çok yapışkan bir sıvı haline gelen bir plastik türüdür ve soğutulduktan sonra herhangi bir şekilde zayıflamadan veya kimyasal olarak değişikliğe uğramadan katılaşırlar. Termoplastikler, evinizde bulacağınız saklama kaplarından uzaktan kumandanıza, bilgisayarınızla kullandığınız fareye, akıllı telefonunuzun kabına, mutfağınızdaki bulaşıklara kadar pek çok tüketici ürününde hayatımızda. Özellikle bir FDM 3D yazıcıyla çalışacak şekilde formüle edilmiş düzinelerce farklı termoplastik vardır. Ancak en sık kullanılan iki malzeme Polylactic Acid (PLA) ve Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) ‘dir.

3D Yazıcı İçin Kullanılan Malzemelerin Özellikleri
PLA daha yumuşak olma eğilimi gösterir. Bu nedenle ABS kadar güçlü veya dayanıklı değildir, ancak daha uyumlu ve daha esnektir. PLA’dan yapılan bir bölüm muhtemelen kırılmadan veya dağılmadan önce bükülür ve deforme olur. ABS, PLA’dan çok daha sert ve güçlü olmasına rağmen, bir kez sınırlarına ulaştığında deforme olmaktan çok çatlak ve kırılma eğilimi gösterir. Açıkçası bu malzemelerin de silah yapımına pek uygun olduğunu söyleyemeyiz. 3D baskılı silahlar genellikle ABS ile yapılır, ancak daha güçlü malzeme ile bile, muhtemelen bir parçanın kırılmadan ya da bozulmadan en fazla bir atış yapılabilir. Daha sonra parçanın değiştirilmesi gerekmektedir. Mermi ateşlemenin patlayıcı gücü, çoğu termoplastiğin dayanması için çok yüksektir.

Gerçek metal tabanca parçaları ile 3D baskı parçaları bileşenleri birleştiren birkaç hibrid tabanca tasarımı mevcut. Bu melezler metal parçalar içerdiğinden, suç işlemek isteyenler için herhangi bir güvenliği aşma konusunda işe yaramazlar ve daha hantaldırlar. Bu nedenle gizlenmesi çok daha zor olur.

Özetlemek gerekirse;
Evet, metal 3D baskı teknolojisi gerçektir ve evet, tamamen işlevsel bir ateşli silah için parçaları yazdırmak için 3D kullanılabilir. Birkaç farklı metal 3D baskı süreci ve teknolojisi var, ancak hepsinin ortak noktası fiyat. Bir metal 3D yazıcı gerçek oldukça yüksek meblağlara tekabül eder. Bu yüzden suç işlemek üzere 3D yazıcı silah yapmadan önce tekrar düşünün.

Bütün bunların gösterdiğini umuyorum ki, bir 3D baskılı silah yapmak kolay değildir, hızlı değildir, ucuz değildir ve özellikle tehlikeli ya da ölümcül silahlarla sonuçlanmaz. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçek bir silah satın almak daha ucuz ve aynı zamanda devlet tarafından zorunlu bekleme süreleri bile olsa bir tane satın almak çok daha hızlı. Çok sıkı silah kontrolü kanunlarına sahip olan İngiltere, Japonya veya Almanya gibi ülkelerde bile, 3D baskılı silahlar, ciddi bir suç işlemek için kullanılmamıştır veya yasadışı satın alınan geleneksel silahlara uygulanabilir bir alternatif olarak kullanılmamıştır. Avustralya, yasalarla onları hedef alan 3D baskılı silahlara dikkat ediyor, ancak orada bile bir önlem var, bir tepki değil. Bir suçta kullanmak üzere bir silah arıyorsanız, 3B yazıcı kullanmadan önce çok fazla seçenek mevcut. Mesele, temel bir 3D yazıcı satın alıp birkaç saat içinde kendinize birtakım silahlar basmanız kadar kolay değildir. 3D yazıcı kullanmanız için lisans derecesine ihtiyaç duymamanıza rağmen, yetiştirmek ve geliştirmek için zaman alan bazı uzmanlık becerileri gerekir.

Liberator için hazırlanan dosyalar üç yıldır kullanılmasına rağmen herhangi bir suçta kullanılmamaktadır ve hiç kimseye zarar vermemiştir. Tabii ki birini incitmek ya da öldürmek için kullanılabilir. Ancak bugüne kadar, 3D baskılı silahlar yapma becerisine ve kaynaklara sahip insanlar, kimseyi incitmek veya canını almak konusunda endişelenmemiz gereken insanlar olmadı.